Dwór w Wilczyskach

Autor:  Bartosz Wasilewski - 28.01.2019  Obiekty | 0 komentarzy

Dwór w Wilczyskach

Dwór w Wilczyskach – zespół dworski znajdujący się w Wilczyskach w woj. lubelskim. Składa się z parku, bramy wjazdowej i dworu. W pobliżu znajdują się ruiny zamku. Budynek powstał w 2. połowie XVIII wieku. Park urządzono w na przełomie XVIII i XIX wieku. Z tego okresu pochodzi też brama.

Wilczyska leżą 90 km na wschód od Warszawy i mają ponad 500 lat historii. Posiadłość położona jest na wzgórzu, pomiędzy dwoma stawami zasilanymi naturalnymi źródłami, otoczona starym parkiem.

Na początku XV wieku wybudowano tu zamek, twierdzę w obronie przed Tatarami. Zamek został spalony w czasie szwedzkiego najazdu w XVII wieku, następnie na terenach parku wybudowano dzisiejszy dwór.

Do 1946 r. posiadłość Wilczyska należała do rodziny Korzybskich przez około 200 lat. W 1946 roku została skonfiskowana i upaństwowiona przez rząd komunistyczny. Po długiej batalii prawnej, w 2013 r. zespół parkowo-dworski został zwrócony prawomocnym spadkobiercom właścicieli.

Obecni właściciele cieszą się, że mogli uratować ten historyczny dwór wraz z parkiem od kompletnej ruiny. Mają nadzieję, że będzie służył społeczności zgodnie ze swoim naturalnym potencjałem.

Od 2014 r. prowadzone są prace renowacyjne historycznego dworu w Wilczyskach.

Obecnie poszukiwany jest inwestor, który zainspirowany miejscem chciałby przejąć posiadłość i stworzyć taki ośrodek, który będzie służył  w harmonii ze swym naturalnym otoczeniem.

Spokój tego miejsca, z naturalnymi źródłami wody, lasami i łąkami, zainspirował właścicieli do podjęcia tej rekonstrukcji i rozbudowy starego dworu.

Plan rozbudowy dworu stwarza warunki do zorganizowania ośrodka wielofunkcyjnego z możliwością prowadzenia różnorodnych terapii, z wieloma gabinetami, pokojami do ćwiczeń, salami do spotkań, konferencji i warsztatów, możliwością instalacji sauny, wodnych masaży, łaźni parowej, oraz pensjonatem dla ponad 50 osób.

Kontakt do właściciela: halimkorzybski@gmail.com

Podziel się stroną ze znajomymi:
Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterPin on PinterestEmail this to someone

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

YouTube